Životni vek pasa, danas je mogo duži nego ranije. Danas, imamo kvalitetniju preventivu (vakcinalni protokoli, preventivni postupci u borbi protiv srčanog crva..), sigurnije postupke dijagnoze i lečenja bolesnih stanja. Danas u populaciji pasa, postoji veliki broj jedinki koji ima veoma ozbiljne zdravstvene probleme prouzrokovane neadekvatnom oralnom higijenom. Kako bi prevenirali bolesna stanja usne duplje svojih kućnih ljubimaca, koji se danas nalaze na listi broj 1. najčešćih zdravstvenih problema kućnih ljubimaca, neophodno je da sami vlasnici obrate malo više pažnje na oralnu higijenu i zdravstvenu negu kompletne usne duplje, uz konsultaciju sa veterinarom.
Bolesti zubala pasa
Plak:
Psi retko dobijaju karijes, ali mnogo češče su predisponirani oboljenima desni i prekomernom stvaranju naslaga zubnog kamenca. Partikule hrane zajedno sa prisutnim bakterijama nakupljaju se duž granične linije zuba i desni, formirajući zubni plak. Svakodnevna rutinska nega usne duplje kućnih ljubimaca može da odstrani formirani plak i spreči dalje komplikacije.
Ukoliko se plak adekvatno ne ukloni sa površine zuba, minerali poreklom iz salive (pljuvačka) zajedno sa plakom formiraju naslage zubnog kamenca (kalkulus) koji se čvrsto pripaja za površinu zuba. Naslage plaka počinju da mineralizuju 3-5 dana nakon stvaranja. Naslage zubnog kamenca deluju iritantno na desni i posledično dovode do zapaljenja, koje se naziva gingivitis. Gingivitis se ispoljava kao jako crvenilo desni blizu zuba. Prisustvo zubnog kamenca dovodi i do pojave neprijatnog zadaha. U ovom stadijumu indikovana je poseta veterinaru kako bi posebnim ultrazvučnim uređajima odklonio naslage kamenca, intervencija se završava poliranjem spornih zubala.
Intervencija uklanjanja zubnog kamenca sprovodi se u opštoj anesteziji.
Bolesti periodoncijuma
Ukoliko se ne uklone naslage zubnog kamenca, sledi njegovo stvaranje i širenje ispod površine desni. Što dovodi do razdvajanja desni od površine zuba, i na taj način se formiraju “džepovi” u kojima najčešće dolazi do nekontrolisanog bakterijskog rasta. U ovom stadijumu bolesti oštećenje zuba je ireverzibilno, i takvo stanje se naziva bolest periodoncijuma.Ovo stanje je veoma bolno za kućne ljubimce i može da dovede do gubitka zuba, stvaranja abscesa, gubitka dela vilične kosti i ozbiljne infekcije. Ukoliko se nastavi bakterijski rast u “džepovima” desni, može doći do prodora istih u krvotok, i nastanka sistemske infekcije. Kao komplikacija sistemske infekcije može doći do infekcije srčanih zalistaka, jetre, bubrega.
Kliničkim pregledom usne duplje kućnih ljubimaca mogu se uočiti potencijalni problemi kao što su plak, zubni kamenac, gingivitis, bolesti periodoncijuma, prisutne abscese i polomljene zube. Tokom kliničkog pregleda usne duplje veterinar će:
- Pregledati lice životinje, obratiće pažnju na asimetriju glave, otoke, iscetke;
- Pregledati spoljne površine zuba i desni, i ujedne povrede;
- Tokom pregleda veterinar otvara usta životinji, pregleda unutrašnje površine zuba i desni, jezika, nepca, usnu sluznicu, krajnike i ventralni deo jezika;
- Izvršiti pregled pljuvačnih žlezda i limfnih čvorova, odrediti im približnu veličinu, oblik, konzistenciju.
Koncept dobrog oralnog zdravlja uključuje:
- Regularne posete veterinaru, koje podrazumevaju pregled usne duplje;
- Čišćenje zubnih naslaga od strane veterinara, ako je to potrebno;
- Svakodnevna oralna higijena.