Nove solucije u borbi protiv inapetence

Inapetnca (gubitak apetita)

U poslednjih nekoliko godina, na svetskom tržištu postoje razni proizvodi koji potencijalno mogu da reše stanje inapetence kod pasa i mačaka. Poslednji proizvod koji za cilj ima neutralizaciju ovog tako čestog stanja kod kućnih ljubimaca jeste proizvod kompanije Aratana, koja se bavi proizvodnjom terapeutskih sredstava i suplemenata za pse i mačke. Ovaj proizvod spada u grupu oralnih terapeutika, čija je aktivna supstanca kapromorelin, mali molekul koji oponaša mehanizam dejstva grelina (INN:lenomorelin), prirodnog hormona koji vrši stimulaciju centra za apetit, pospešuje povećanje telesne mase životinje, takođe pospešuje i porast serumske koncentracije hormona rasta.

Aratana_Capromorelin-Physiology_web

U junu mesecu kompanija Aratana zvanično je objavila pozitivne rezultate pivot istraživanja, koja se odnose na efikasnost delovanja kapromorelina na pse i mačke. Nakon objavljivanja ovih rezultata, visoki zvaničnici ove kompanije izjavili su da rade na kontinuiranoj implementaciji ovog proizvoda na globalno tržište veterinarskih terapeutika i suplemenata, što iziskuje pribavljanje velikog broja dozvola, od strane specijalizovanih agencija koja se bave puštanjem u promet medicinskih sredstava.

U saopštenju kompanije stoji da se lansiranje proizvoda očekuje sredinom 2016. godine.

Trenutno se u veterinarskoj praksi u cilju stimulacije apetita kod pasa i mačaka, koriste sledeći medikamenti:

Diazepam ili oksazepam kod mačaka. Ovi medikamenti spadaju u grupu Benzodiazepina, koji se vezuju za GABA-A receptore u parabrahijalnom nukleusu i dovode do uvećanja senzorne karakterizacije hrane, kao što je ukus. Zbog čega hrana postaje više palatibilna, benzodiazepini mogu značajno da povećaju dnevni unos hrane, ali ove supstance ne deluju direktno na modulaciju osećaja gladi i sitosti.

Ciprohepatidin, takođe se koristi kod mačaka. Ovaj medikament spada u farmakološku grupu antihistaminika, sa antagonističkom aktivnošću na serotoninske receptore. Lateralna sekcija hipotalamusa stvara i otpušta endogene opijate koji stimulišu centar za apetit, ali serotonin inhibira njihovo oslobađanje. Blokiranjem serotonina, endogeni opijati nesmetano stimulišu centar za apetit.

Mirtazapin, se koristi kod pasa i mačaka. Spada u grupaciju antidepresiva koji deluju kao presinaptički alfa 2 adrenergički antagonisti, takođe poseduju i antagonističku aktivnost na postsinaptičke serotoninske receptore. U cilju postizanja stimulacije apetita, usput deluju i antiemetički, tj. sprečavaju povraćanje.

Megestrol acetat, kod pasa i mačaka. Pripada grupaciji sintetskih progestagena sa antiestrogenskom i glukokortikoidnom aktivnošću.

Prednizolon (Prednizon), kod pasa i mačaka. Pripada grupi glukokortikoida, koji stimulišu glukoneogenezu, a sa druge strane deluju kao antagonisti insulinu. Primena ovih sredstava dovodi do takozvane glukokortikosteroidne euforije koja promoviše apetit.

Posted in Aktuelna obaveštenja and tagged , , .