Preoperativna priprema pacijenata i postoperativna nega

Preoperativna priprema pacijenata i postoperativna nega

Preoperativna priprema

Svaki pacijent kome je indikovan hirurški tretman, neophodno je da prođe kroz detaljan protokol preoperativne pripreme. Preoperativna priprema obuhvata skup predkliničkih i kliničkih postupaka, koji imaju za cilj detaljno upoznavanje doktora veterinarske medicine sa trenutnim zdravstvenim stanjem životinje, kao i sa kompletnom istorijom bolesti ukoliko postoji. Kompletna procedura sprovodi se kako bi pacijent bezbedno, i bez bilo kakvih komplikacija, prošao kroz intraoperativni i postoperativni period.

Postupak preoperativne pripreme počinje još u smeštajnom prostoru kućnog ljubimca, gde se pacijentu uskraćuje mogućnost konzumiranja hrane 4-6 h i vode 2-3h pre zakazane hirurške procedure. Ukoliko se radi o ne konvencionalnim hirurškim procedurama, koje podrazumevaju nešto detaljniju pripremu životinje, bliže instrukcije dobićete od veterinara.

Ukoliko se radi o dvorišnim, radnim i lovačkim psima, neophodno je sprečiti mehaničku kontaminaciju dlačnog pokrivača prljavim česticama, ukoliko dođe do toga, neophodno je očistiti kopletan dlačni pokrivač, i tako pripremljenu životinju odvesti na zakazanu intervenciju.180149857Klinički segment preoperativne pripreme pacijenta za hiruršku intervenciju sastoji se od sledećih postupaka:

  • Kompletan opšti klinički pregled
  • Specijalistički pregledi
  • Anesteziološki pregled
  • Analiza hematoloških parametara krvi
  • Analiza biohemijskih parametara krvi
  • Analiza koagulacionog profila
  • Geriatrijski pacijenti podležu detaljnijoj imidžing dijagnostici

Nakon kompletno sprovedene predklinčke i kliničke pripreme, pacijent odlazi u odeljenje za premedikaciju, a odatle u operacioni blok gde se sprovodi zakazana hirurška procedura.

dog-health-category

Postoperativna nega

Nakon sprovedene hirurške procedure, pacijent se premešta u bolnički blok, gde počinje postupak postoperativne nege. U bolničkom bloku se parti kopletno zdravstveno stanje pacijenta do momenta buđenja, nakon čega u istom ostaje naredna 2h, kada se pozivaju vlasnici, i pacijent se otpušta kući.

Operisanu životinju neophodno je smestiti u mirnu i tihu prostoriju, sa kontrolisanom temperaturom, takođe neophodan je i konstantan nadzor pacijenta od strane vlasnika. Vodu ponuditi životinji kada se potpuno probudi, sa služenjem obroka početi narednog dana. Životinju hraniti mekšom, sočnom hranom više puta u toku dana davati manje količine hrane, ne preterivati sa obrocima.

Sprečiti životinju da liže, ili na bilo koji način dodiruje inciziju (rez), kako bi sprečili potencijalne komplikacije, a to se postiže postavljanjem Elizabetanske kragne (zaštitna kragna) oko vrata životinje. Zaštitna kragna se kupuje u pet šopovima. Naša preporuka je da pre nego što dovedete životinju, kupite zaštitnu kragnu, kako bi je mi adekvatno postavili pre otpuštanja životinje.

Dog wearing a cone.

Ukoliko je životinji prepisana bilo kakva oralna terapija, veoma je važno da se vlasnici pridržavaju usmenog uputstva o primeni leka, vremenskim intervalima davanja, i dužine trajanja terapije, koja takođe pišu i na receptu.

Prvi kontrolni pregled operisane životinje je dan nakon intervencije, a nakon 8 dana sledi zaključni kontrolni pregled, tokom koga se skidaju konci.

Ukoliko postoje bilo kakve nejasnoće tokom postoperativnog perioda, obavezno kontaktirati odgovornog veterinara.